Џафери: Ахмети може да ја има која функција сака, но не е заинтересиран за претседател

Од:

Техничкиот премиер Талат Џафери вели дека неговиот лидер Али Ахмети, нема да биде кандидат за претседател на ДУИ.

„Ако сакал функција, можел да ја има која било. Ахмети нема да се кандидира за Претседател бидејќи тој има друга мисија, а не е претендент за функција колку што знам и мислам дека нема да прифати. Нема потреба тој да покажува кој е и колку е после 50 години свој придонес во нештата во оваа држава и за оваа држава и за граѓаните на оваа држава. “, рече денеска техничкиот премиер Талат Џафери.

Според Џафери, Ахмети нема амбиција за претседател туку за Европа.

“Ахмети има мисија. Негова мисија е Европа и ЕУ и работи на таа мисија. Не мислам дека му е приоритет натпреварувањето по однос на било која функција. Да сакал функција можел да ја има која сака функција во овие 20 години“ рече Џафери

Би можело да ве интересира

Ахмети, кревај рачна со време, зад Мицкоски се бранителите од 2001 кои ве поразија во Арачиново – порача Ангелов

(Видео) Џафери наполни 62 години – На тортата напишано „ Среќен роденден премиере“

Ахмети: Коалицијата со Бошњачкиот демократски сојуз не прави убедливо победници

Ковачевски и Ахмети до крајот на неделава ќе се договорат, дали одат во коалиција или самостојно на избори

Џафери потврди – Утре оставки и почнува процесот за избор на техничка влада

Анита Петровска Рајковиќ

Заев, Ковачевски и Ахмети на иста маса-СДСМ го зајакнува Европскиот фронт

Предраг Петровиќ