1tv

Видео Македонија

(ВИДЕО) Милошоски по средбата со Русковска: Заев да даде исказ дали знаел за финансирањето на 1ТВ

Габриела Димковиќ-Мишевска
Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на средба со обвинителката Вилма Русковска приложил диктафон со аудио запис и транскрипт од материјалот што го добил од „свиркач“.
Македонија

Финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор, најави Русковска

Васко Маглешов
Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска за „А1он“ по одлуката на апелационите судии кои ја пуштија обвинетата Катица Јанева во
Македонија

Почна постапка за одземање на дозволата на 1ТВ

Мери Јордановска
Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) на денешната седница донесе одлука да се почне постапка за одземање на дозволата на 1ТВ, чиј неформален
Македонија

Фирмите поврзани со Боки 13 затаиле данок од 325 илјади евра

А1он
Повеќе од 20 милиони денари или околу 325 илјади евра се индициите за затаен данок од фирмите поврзани со првоосомничениот во „Рекет“ Бојан Јовановски, познат
Македонија

Ексвработените од „1ТВ“ викнати да се вратат на работа, се појави нов газда

Кристијан Ландов
Се прават обиди да се рестартира „1ТВ“, со продажба на телевизијата, откако неофрмалниот сопственик Бојан Јовановски познат како Боки 13 беше уапсен како осомничен во
Македонија

Кaтанец на вратата на „1 ТВ“

Васко Маглешов
Катанец е ставен на влезната врата на телевизијата „1 ТВ“, чиј што неформален сопственик е Бојан Јовановски. Вработени во телевизијата за „А1он“ велат дека стотина
Македонија

1ТВ престана да емитува програма

А1он
1ТВ чиј неформален сопственик беше Бојан Јовановски – Боки 13, од вчера престана да емитува програма, по сопствена иницијатива. Доколку телевизијата не емитува програма во
Македонија

УЈП во лов на фирмите поврзани со „Рекет“, контроли на фирми во Струга и во Битола

Маја Илиевска-Пачемска
Управата за јавни приходи е во контрола на фирми поврзани со случајот „Рекет“ во Струга, Битола и Охрид. Бројот на фирми се прошири откако минатата
Македонија

Камчев денеска сведочеше кај Русковска

Виктор Јованов
Пријавувачот на рекетот во истрагата „Рекет“, Орце Камчев, денеска бил на распит во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, потврдија од Обвинителството за „А1он“.
Македонија

Додека Боки 13 е во притвор, фирмите од него си ги бараат долговите од илјадници евра

А1он
Долгови од илјадници евра има Бојан Јовановски – Боки 13, кој долго време го користел пријателството со специјалната јавна обвинителка Катица Јанева како причина да