УЈП во лов на фирмите поврзани со „Рекет“, контроли на фирми во Струга и во Битола

Од:

Управата за јавни приходи е во контрола на фирми поврзани со случајот „Рекет“ во Струга, Битола и Охрид. Бројот на фирми се прошири откако минатата недела УЈП влезе во контрола на работењето на „БМЈ медиа груп“, „Меѓународен сојуз“ телевизијата „1 ТВ“ и „Томато“.

Контрола има во „Дрим билдинг“ во Струга. Се испитуваат деловните односи по склучен договор за соработка на фирмата со ‘Меѓународен сојуз’. Инспектори од УЈП се влезени и во  фирмата ‘Пелистер’ во Битола. И таму се утврдува деловниот однос на фирмата со „Меѓународниот сојуз“ поради склучен договор за соработка.

Во петокот, пак, почна контрола и на работата на фирмата „Омниа“ ЛГББ Охрид која има договор за соработка со „БМЈ Медиа груп“.

Инспекторите го проверуваат работењето на фирмите во периодот од 01.01.2017 година до 31.08.2019 година.

Директорката на Управата, Сања Лукаревска најави дека во завсиност од собраните податоци од терен, можно е проширување на  контролите и во други фирми.

Би можело да ве интересира

Објавена листата на фирми што зеле државна помош, а не им платиле на работниците

А1он

Фирмите побарале и добиле пари од државата, вработените не ги добиле платите, испратени опомени

Ана Ололовска

Над 700 фирми добиле поддршка од државата за исплата на плата, но не ги дале парите на вработените

Ана Ололовска

УЈП: Од 12 јуни повратот на ДДВ раздвоен, за домашни 20, за странски 10 отсто, можни промени во пресметката за второто тримесечје

Ана Ололовска

Лукаревска: Градиме развојна економија, создаваме услови за успех на секој млад човек

А1он

УЈП: 55.000 работодавачи ја искористиле финансиската поддршка за исплата на плати

А1он