krivichen reket

Македонија

Финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор, најави Русковска

Васко Маглешов
Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска за „А1он“ по одлуката на апелационите судии кои ја пуштија обвинетата Катица Јанева во
Македонија

Oбвинители од СЈО ги користеле службените возила за приватни потреби

Васко Маглешов
Разрешената специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, непосредно пред истрагата „Рекет“ одлучила да не го продолжи договорот за службените возила кои биле земени под оперативен лизинг,
Македонија

Извештајот за разрешувањето на Јанева ќе остане тајна

Васко Маглешов
Советот на јавните обвинители донесе заклучок дека барањето за декласификација на извештајот за поведената постапка за разрешување на Катица Јанева кое што е поднесено до
Македонија

СЈО нема да ѝ исплаќа пари за кирија и сметки на Катица Јанева

Васко Маглешов
Шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева, од први септември годинава нема да добива 300 евра државни пари за закуп на куќата каде што престојуваше,
Македонија

Во „Рекет“ се истражува и станот кој Јанева не го замрзнала, а го купил Сашо Василевски

Васко Маглешов
Дали има незаконитост во тоа што Катица Јанева не предложила да биде замрзнат само еден стан во истрагата „Поштенска банка“, а кратко потоа го купил