Извештајот за разрешувањето на Јанева ќе остане тајна

Од:

Советот на јавните обвинители донесе заклучок дека барањето за декласификација на извештајот за поведената постапка за разрешување на Катица Јанева кое што е поднесено до Собранието не го прифаќа.

Во образложението пишува дека одлуката е таква бидејќи истрагата за Јанева е сè уште отворена и класифицирањето е за да се заштитат правата на лицата од извештајот.

„…Извештајот за утврдена фактичка состојба број 03-133/6 од 29.08.2019 година поднесено до Собранието на Република Северна Македонија не може да се прифати со оглед дека Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција сеуште води истражна постапка за актуелниот предмет оформен против Специјалната јавна обвинителка и од тие причини потребно е да се заштитат правата на лицата кои се наведени во извештајот или да се спречи недозволено влијание во ова постапка“, пишува во обрзложението на Советот.

Утре е закажана седница на собраниската комисија за избори и именувања која треба да одлучи што ќе прави по одлуката на Советот на јавни обвинители, да не го декласифицира извештајот за Јанева.

Би можело да ве интересира

Јовановски и Камчев се скарале пред Кривичниот суд

Кристијан Ландов

Адвокатката на Јанева задоволна од сведочењето на Камчев во „Рекет“

Кристијан Ландов

Кривичен суд: Барањата на одбраната за одложување на „Рекет“ се начин за одолговлекување на постапката

Ана Ололовска

Судијката го прифати барањето на Јанева, следното судење закажано за в четврток

Ана Ололовска

Адвокатите на Јанева бараат да се одложи „Рекет“ бидејќи таа е во ризичната категорија според мерките за коронавирусот

Кристијан Ландов

Јанева во „Рекет“ почна да докажува дека не е виновна, јавноста исклучена од судењето

Ландов