1ТВ престана да емитува програма

Од:

1ТВ чиј неформален сопственик беше Бојан Јовановски – Боки 13, од вчера престана да емитува програма, по сопствена иницијатива. Доколку телевизијата не емитува програма во наредните 30 дена, ќе ѝ биде одземена дозволата за работа, согласно Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги.

Кон крајот на јули годинава, кога Боки 13 беше уапсен за случајот „Рекет“, вработените заминаа на колективен одмор, но неколку дена подоцна продолжија да емитуваат програма, како што рекоа, на своја иницијатива.

Но, според неофицијалните информации, поради големиот број долгови и неможност да се покријат ниту режиските трошоци, телевизијата од вчера престана да зрачи во етерот.

1ТВ беше отворена лани во март. Сопственик на телевизијата е фирмата БМЈ Медиа Груп, каде што како сопственици се јавуваат Јасна Ерцеговиќ Мандиќ и таткото на Боки 13, Миле Јовановски.

Веб-страницата на телевизијата се уште е во функција.

Би можело да ве интересира

АВМУ до медиумите: Од недела на полноќ почнува изборниот молк

Ана Ололовска

АВМУ: Резултати од анкети за изборите може да се објавуваат најдоцна до 9 јули

Ана Ололовска

Нова снимка за Мицкоски: Се борам да ваквото СЈО не помине, автоматски неговиот најголем предмет, тој ‘Империја’

Кристијан Ландов

Родот во програмите за деца во фокусот на јавниот состанок на АВМУ

Ана Ололовска

АВМУ: Од утре прекршочни за радиодифузерите кои ќе продолжат да емитуваат ППР со малолетници

Ана Ололовска

Нова аудио бомба открива дека Мицкоски се среќавал со Орце Камчев: Мене ме имаат сликано како влегувам таму

Ландов