Македонија

Милков: Историската комисија е заслужна што утре заеднички ќе го славиме Свети Климент Охридски

Орце Костов
Министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков рече дека заедничката историска комисија има најголеми заслуги што утре неговата земја и Македонија ќе го прослават
Економија

Царина ги проверува лажните фактури од увоз на пелети, а резултати од истрагата после грејната сезона

Орце Костов
Царинската управа ги проверува сомнителните фактури од увоз на пелети на трговците кои министерот за економија, Крешник Бектеши ги посочи пред медиумите, но резултати од
Економија

Училиштата добија продолжен рок до 20 декември да се пријават за субвенционирана струја

Орце Костов
Од вкупно регистрирани 474 јавни основни и средни училишта во државата, за снабдување со субвенционирана електрична енергија преку ЕСМ Продажба се пријавиле 309 училишта и
Македонија

(ВИДЕО) Дамева за сликата со Заев: Ако се сликам со членови на партија не значи дека сум била дел од неа, а како претседател имам право да бидам симпатизер

Орце Костов
Новата претседателка на Судскиот совет Весна Дамева негира дека била член на политичка партија, а фотографијата каде што позира со членовите на СДСМ и со
Видео Македонија

(ВИДЕО) Дамева: Точно е дека објективно има концентрација на повеќе функции, но Герасимовски нема да биде разрешен од Судскиот совет

Орце Костов
Зоран Герасимовски од Судскиот совет поднесе оставка од функцијата в.д. директор на Академијата за судии и обвинители, но нема да биде разрешен од Судскиот совет
Македонија

Весна Дамева е нов претседател на Судски совет

Орце Костов
Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет. Дамева беше избрана со десет гласа за и еден против. Од гласањето се иззема Зоран Герасимовски. Дамева
Македонија

Герасимовски поднесе оставка од функцијата директор на Академијата за судии и обвинители

Орце Костов
Зоран Герасимовски од Судскиот совет поднесе оставка од функцијата в.д. директор на Академијата за судии и обвинители, а поради конфликт на интереси, се иззема од
Видео Македонија

(ВИДЕО) Градскиот тоалет во Велес кој му смрдел на бивш функционер на СДСМ, повторно отворен после една деценија

Орце Костов
После една деценија откако општината го реновираше, пуштен е во употреба единствениот јавен тоалет во Велес. Јавното ве-це се наоѓа во близина на најпознатото велешко
Македонија

Антикорупциска контра Герасимовски: Не се консултирал со нас, не може судија да извршува три функции

Орце Костов
Членот на Судскиот совет, Зоран Герасимовски, кој беше избран и за член на Управниот одбор при Академијата за судии и обвинители и нејзин в.д. директор
Македонија

Бугарите во Македонија бараат средба со Вархеји: Притисокот врз нас е секојдневен, а власта не сака да разговараме

Орце Костов
Невладините организации на македонските Бугари во Македонија побарале средба со комесарот за проширување и соседски прашања на ЕУ, Оливер Вархеји, поради институционалната омраза и систематската