Македонија

Еди Рама: Ниту војната не успеа да ги обедини Европејците

Орце Костов
Албанскиот премиер Еди Рама по Самитот за Западен Балкан изјави дека му е жал за Европската Унија и дека се надева оти ќе можат да
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски: Предлогот на Франција не е прифатлив за нас

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски го одби предлогот на Франција на денешниот самит на ЕУ за Западен Балкан. „Северна Македонија е кандидат 17 години. Еве сме тука
Македонија

Кирил Петков: Нема изгледи за укинување на ветото на овој самит

Орце Костов
Бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков, кој не го преживеа гласањето за доверба на неговата влада, во Брисел изјави дека нема изгледи за деблокирање на
Македонија

ВИДЕО: „Не можам да кажам дека Ковачевски е среќен, ќе видиме што ќе биде“, рече Вучиќ пред Самитот во Брисел

Орце Костов
Претседателот Александар Вучиќ по пристигнувањето на Самитот на ЕУ рече дека дошол во Брисел да разговара со европските пријатели за иднината на Србија и регионот,
Македонија

„Се уште го чекате Годо? Не, ние сме навикнати на оваа шарада“, Рама објави селфи со Ковачевски од Брисел

Орце Костов
Албанскиот премиер Еди Рама на Твитер објави селфи со македонскиот премиер Димитар Ковачевски и порача од Брисел дека повеќе не го чекаат Годо бидејќи се
Македонија

Сите бугарски барања се сега дел од преговарачкиот процес, напиша Вархеи на Твитер

Орце Костов
Сега е моментов за одговорни одлуки, Западен Балкан треба да биде дел од нашата Европска унија, напиша утрово на Твитер, еврокомесарот Оливер Вархеји. „Европската Унија
Македонија

Бојко Борисов достави до Собранието предлог за кревање на ветото за Македонија

Орце Костов
Пратеничките групи на ГЕРБ и ДПС до канцеларијата на Народното собрание доставија два проекта за решавање на спорните прашања меѓу Софија и Скопје, јави известувачот
Македонија

„Доста е, не се согласувам да се носат срамни одлуки “ – Александра Теменугова од ИКС повика на протест во 19 часот пред Влада

Орце Костов
Францускиот предлог за решавање на спорот со Бугарија кој нашата Влада се уште не го добила формално, а за Софија веќе расправа на Комисијата за
Македонија

На Самуиловата тврдина во Охрид ќе стои дека Самуил бил бугарски цар – БГНЕС го објави билатералниот протокол со Македонија

Орце Костов
Францускиот предлог за решавање на спорот меѓу Бугарија и Македонија се состои од три независни елементи кои можат само целосно да одговорат на прашањето дали
Регион

Билатералниот протокол со Македонија не е доволна гаранција за нашите интереси, рече Радев

Орце Костов
Бугарскиот претседател Румен Радев е убеден дека ако Бугарија лани не ставела вето на два совета за проширување, немало да го добијат францускиот предлог кој