Македонија

Власта гласаше против зголемен студентски оброк, но е за милиони евра да фрли во пет телевизии за нејзино рекламирање

Орце Костов
Владеачкото мнозинство кое го предводат СДСМ и ДУИ не гласаше за измените на законот за зголемување на субвенциониран студентски оброк од 120 на 160 денари
Економија

Инфлацијата во октомври 19,8 отсто, постои ризик да се зголеми повеќе

Орце Костов
Инфлацијата во месец октомври била 19,8 отсто, а просечното ниво за периодот од јануари до октомври изнесува 12,3% што се должи на растот на цените
Македонија

(ВИДЕО) „Луѓе се качуваат пеш до 40-ти кат, немаме струја, немаме вода“ – Управителот на „Џевахир“ не ја платил сметката кон ЕВН

Орце Костов
Двете висококатници во комплексот „Џевахир“, кула А и кула Б од попладнево се без електрична енергија која се користи за заедничките простории, ходниците, осветлувањето, лифтовите
Македонија

„Вторник само за Роми“ – Базен во Шуто Оризари со натпис дискриминирал врз основа на етничка припадност и боја на кожа

Орце Костов
Ресторан со рекреативен базен во Општина Шуто Оризари на својата огласна табла имал натпис „Вторник само за Роми“ не дозволувајќи им да се рекреираат во
Македонија

МОН за доцнењето од три месеци: Авторите немаа интерес да достават предлог учебници

Орце Костов
Учебниците за прво,второ, четврто и петто одделение доцнат речиси три месеци поради немањето интерес на авторите да предложат ракописи, немањето рецензенти кои даваат мислење во
Видео Македонија

ВИДЕО: „Нè разбудија силни удари, слушнавме само бомба, бомба!“ – Студентите вознемирени по нападот врз директорот на „Пелагонија“

Орце Костов
Студентите во студентскиот дом „Пелагонија“ се силно вознемирени од утринскиот инцидент во кој две лица ја искршија и потоа ја запалија канцеларијата на директорот Агим
Видео Македонија

ВИДЕО: Поранешен вработен ја запалил канцеларијата на директорот на студентскиот дом „Пелагонија“

Орце Костов
Поранешно вработено лице во студентскиот дом „Пелагонија“ заедно со уште едно лице, по претходна расправија со директорот Агим Фејзулаху, ја искршило и запалило канцеларијата утрово
Економија

ВИДЕО: Цената на струјата нема да се зголеми, можно е да има и намалување според прогнозите на министерството за економија

Орце Костов
Цената на струјата нема да се зголеми драстично од 1. јануари 2023 година, а Регулаторната комисија во моментов ги изработува податоците за определување на цената
Економија

(ВИДЕО) ЕВН ќе ги исфрли општините, казината и супермаркетите од регулираниот пазар, Бектеши ги пријави во финансиска полиција

Орце Костов
Универзалниот снабдувач ЕВН Хоме ќе ги исфрли од регулираниот пазар сите фирми и општини кои во последните седум месеци го злоупотребија енергетскиот систем и плаќаа
Македонија

Бектеши најави празнични цени: Месо, млеко и леб поевтини од 5 до 12 отсто

Орце Костов
Граѓаните ќе добијат празнични цени на основните прехранбени производи по склучувањето на договорите на малите компании со ЕВН продажба, најави министерот за економија, Крешник Бектеши.