Свет

Германскиот претседател чекаше во ред за да гласа на парламентарните избори

Вчера во Германија се одржаа редовни парламентарни избори на кои гласаа 61,5 милиони луѓе. Меѓу нив беше и германскиот претседател Френк Волтер Штајнмајер, кој застана
Македонија

Заев до Бален: Во скоро време очекуваме датум за почеток на преговорите со ЕУ

Кристијан Ландов
Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со европратеникот Ханс ван Бален, претседател на Алијансата на либерали и демократи во Европа (АЛДЕ), кој посочил дека новата Влада
Регион

Вајгл: Тензиите му штетат на регионот

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент и член на Делегацијата за спроведување на Спогодбата за стабилизација и асоцијација на Србија, Иво Вајгл, денеска предупреди дека
Свет

Парична казна за македонскиот државјанин кој го навредувал Ердоган

Во Скопје заврши судскиот процес што беше подигнат од страна на амбасадорката на Турција во Македонија, Тулин Еркал Кара, против лице со македонско и турско
Видео Спорт

ВИДЕО: Вардар со историска победа

Кристијан Ландов
Фудбалерите на Вардар испишаа нова страница во историјата на македонскиот клупски фудбал. Најтрофејниот македонски клуб со две победи во плејофот го елиминира турскиот великан Фенербахче
Македонија

(ФОТО) Автобус со туристи се преврте во провалија кај Велес, над дваесет повредени

Кристијан Ландов
Околу 19 часот, кај месноста наречена Кула, во близина на Велес, се преврте автобус со македонски туристи кои се враќале од Грција.  Патниците бараа помош
Македонија

Гори депонија во Тетово, Арифи не знае дали може да се справи со пожарот

Кристијан Ландов
Околу 14 часот избувна пожар во Тетово, на депонијата во близина на силосите за жито на „Жито Полог“. Граѓаните велат дека градот е задушен во
Македонија

ВИДЕО: Владата во вторник ќе поднесе предлог за нов јавен обвинител

Кристијан Ландов
Во вторник, Владата ќе поднесе барање до Собранието да распише оглас за нов јавен обвинител, кој ќе застане на местото на Зврлевски. По распишувањето на
Македонија

(ВО ЖИВО) Тензична атмосфера во Собрание – СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со различни ставови, Џафери смирува

Кристијан Ландов
Последениот ден од расправата за ребаланс на буџетот, донесе бурни реакции во собраниската сала. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ имаат спротивни ставови во однос на