kale

Македонија

Расчистена депониjата под Кале, сопствениците задолжени да jа чистат парцелата

А1он
„Екипите на Град Скопје деновиве целосно го расчистија просторот под скопското Кале кој до пред само неколку недели беше претворен во дива населба и дива
Македонија

Пропадна и вториот тендер за зипланјот од Калето на Шилегов

Поништена е и втората постапка за избор на фирма што ќе го проектира, набави и изгради зиплајнот од Калето до Градскиот стадион. Постапката, според објавата
Македонија

Искршени седум прозорци на црквата „Св. Атанасиј“ на тетовското Кале

Засега непознати сторители во точно неутврден период изминатите десеттина дена со камења скршиле и оштетиле седум прозорски стакла на црквата „Свети Атанасиј“ што се наоѓа
Македонија

(ВИДЕО) Шилегов: Почнува постапката за изградба на тунелите под Кале

А1он
Градоначалникот Шилегов на денешната прес-конференција со видеопрезентација го најави почетокот на постапката за проектирање на капиталниот градежен зафат „Тунелите под Кале“. – Со подземни тунели
Македонија

Стотина Роми протестираат поради уривањето на нивните бараки под Кале

А1он
Стотина жители од ромското маало под Кале, чии импровизирани живеалишта беа урнати пред неколку дена, излегоа на протест пред просториите на Град Скопје за да
Видео Македонија

(ВИДЕО) Музејот-црква на Кале е исто контроверзен проект како Скопје 2014

А1он
Иницијативата да се гради црква, во февруари 2011 година беше повод за жестоки меѓуетнички немири на скопската тврдина Кале, по што беше прекината изградбата на
Видео Култура

ВИДЕО: На Кале се уништуваат остатоци од праисторијата

А1он
Управата за заштита на културното наследство за пролет 2014 година, го најавува отоврањето на двата од вкупно три новоизградени објекти на Кале. Најблиску до влезот,
Македонија

Скопското Кале останува затворено за посетители

А1он
Затворено за сите посетители! Иако Директорот на Управата за заштита на културно наследство Паско Кузман, за А1 негира дека Калето било затворено за туристите, се