Muzej na sovremena umetnost

Култура

Ретроспективна изложба на Симон Узуновски во Музејот на современата уметност

А1он
На 13 септември, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена ретроспективната изложба „Пат за Волкодери – Ретроспектива“
Култура

Познатите уметници Жмијевски и Алтхамер ја реактуелизираат и збогатуваат уметничката колекција на МСУ

А1он
Веќе четврти ден по ред европскиот уметнички тандем Артур Жмијевски и Павел Алтхамер создаваат нови дела во просторот на Музејот на современата уметност – Скопје.
Култура

Меѓународна изложба „Сè што ни е заедничко“ во Музејот на современа уметност

А1он
Во Музејот на современата уметност – Скопје денеска ќе биде отворена меѓународната изложба „Сè што ни е заедничко“. Ќе бидат изложени дела од 11 интернационално
Култура

Хедвиг Фејен, директорка на биеналето „Манифеста“ ќе одржи предавање во МСУ

А1он
Утревечер (среда) во 20 часот во Музејот на современата уметност – Скопје предавање ќе одржи Хедвиг Фејен (Холандија), основач и директорка на Европското номадско биенале
Култура

Јавни презентации на професорките Сасен и Дескова во Музејот на современата уметност – Скопје

А1он
Вечерва, во 20 часот, на тремот од Музејот на современата уметност – Скопје, во рамките на јавна програма со наслов „Утописки урбанизам и глобален град“
Култура

Биенале на млади уметници „Страст за лутање“ во Музејот на современа уметност

А1он
„Страст за лутање“ е насловено годинашното, 13-то по ред Меѓународното биенале на млади уметници, кое ќе биде отворено утревечер од 20 часот во Музејот на
Македонија

Пропадна и вториот тендер за зипланјот од Калето на Шилегов

Поништена е и втората постапка за избор на фирма што ќе го проектира, набави и изгради зиплајнот од Калето до Градскиот стадион. Постапката, според објавата