Скопското Кале останува затворено за посетители

Од:

Затворено за сите посетители! Иако Директорот на Управата за заштита на културно наследство Паско Кузман, за А1 негира дека Калето било затворено за туристите, се чини одамна не поминал овде. Оваа табла несомнено ги брка туристите кои сакаат да го видат најважното културно богатство во Скопје.

dobivaj vesti na viber

Посебната дозвола за влез во тврдината, дополнително ја отежнува состојбата. За градските власти, кои туризмот се повеќе го поставуваат како приоритет, тврдината над Скопје не била во нивна надлежност. Нивна обврска биле улиците, па еден милион евра ќе се потрошат на реконструкцијата на „Самоилова“, која води директно пред Калето.

Улицата треба да биде завршена за 4 месеци, но се чини не и Калето. Според Паско Кузман, во моментов се прават археолошки истражувања, а се чека и на тендерите за обнова на Отоманската кула и реставрација на црквата од средниот век.

Временска рамка нема, за непречен влез во Тврдината прво ке мора да завршат сите градежни активности, вели тој.

Во мегувреме, посетителите, посебно оние од странство, остануваат и збунети и зачудени од градот кој од петни жили се труди да развива туризам.

Тврдината на Скопското Кале, целосно беше затворена лани од страна на полицијата, поради инцидентот во кој со камења и тупаници две групи го искажаа своето незадоволство од изградбата и од уривањето на црквата-музеј.

Случајот беше расчистен, полицијата се тргна од влезот, но чуварите и таблата остануваат.  До кога?

Надлежните молчат.

Јасмина Јакимова

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пожар на скопско Кале

Катерина Павлова-Николовска

Уништени таблите на кои пишуваше дека Филип и Аминта се Хелени

Искра Манојлоска

Меѓународен ден на спомениците и локалитети – 18 Април

Ана Ололовска

Расчистена депониjата под Кале, сопствениците задолжени да jа чистат парцелата

А1он

Хрватски новинар: Скопје е џунгла – раскопани улици, некултурни таксисти, блокиран сообраќај, распаднати болници и училишта

Кристијан Ландов

Пропадна и вториот тендер за зипланјот од Калето на Шилегов