mesna industrija

Економија

Јагнешкото ретко и скапо пред Велигден, традиционално поскапеа и пазарите

А1он
Во пресрет на Велигден, традиционално цените на зелените пазари се повисоки, а тешко се стигнува и до јагнешко. Причина за недостигот е тоа што поголемиот
Економија

Да се спречи зголемување на цените на месото и месните преработки, бара домашната индустрија

А1он
Се очекува свежото месо и месните преработки по велигденските празници да поскапат како резултат на светските движења на пазарите со храна и месо од каде
Економија

Ќе поскапат сувомесните производи ако не се дозволи увоз на 6400 тони замрзнато свинско месо

А1он
Месната индустрија најавува драстични поскапувања ако Владата за максимум еден месец не ги врати редовно одобруваните количини од 6.400 тони за увоз на замрзнато свинско
Економија

Месната индустрија бара да се вратат ваучерите „Купувај домашно“

А1он
Четвртиот и петтиот пакет антикризни мерки нема да имаат ефект зашто не се правилно насочени, реагираа денеска претставниците на месната индустрија од земјава. Тие сметаат
Свет

Произведувачите на месо во САД користат нови технологии за прочистување на воздухот во фабриките

А1он
Некои фабрики за месо и месни производи од САД соопштија дека инсталирале опрема за прочистување на воздухот за заштита на работниците од коронавирус, јавија американските медиуми.
Македонија

Анѓушев: Владата придонесува за развој на месната индустрија

Владината мерка за месната индустрија, со која се ослободуваат од царина за одредени суровини, кои ги користат во процесот на производство ги даде своите ефекти,