reakcija

Македонија

ЗНМ и СЕММ го осудуваат односот на министерката Мизрахи кон „А1он“

А1он
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите (СЕММ) реагираат на дрскиот однос на техничката министерка за труд и социјална политика,
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Целта на власта е да се намали масовноста на протестите на културните работници

А1он
Роберт Алаѓозовски е очаен во обидoт да се минимизира значењето на протестот на вработените во културата, влат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ како реакција на пресот на
Македонија

Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите го осудува нападот врз новинарската екипа на ТВ21

А1он
Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите Харлем Дезир ги осуди заплашувањето и заканите врз новинари на ТВ21 во општина Арачиново. – Новинарите се нападнати
Македонија

МАН: Осуда за нападот врз екипата на ТВ21, без одлагање да се санкционираат насилниците

А1он
Македонската асоцијација на новинари МАН остро го осудува нападот, заканите, заложништвото и попречувањето на екипата на ТВ21 да си ја врши својата задача од роднините
Македонија

Миликије Халими го осуди нападот врз екипата на ТВ 21 и побара расветлување на случајот

А1он
Градоначалничката на Арачиново Миликије Халими го осуди нападот врз екипата на ТВ 21, кој беше извршен на територијата на општината, откако новинарите снимале граѓани, кои
Македонија

СДСМ: Сиљановска по стапките на Груевски, побегна од дебата

А1он
По стапките на Никола Груевски тргна и Сиљановска, велат од СДСМ. “Гордана Сиљановска денеска побегна од новинарите, побегна од граѓаните, од јавноста. Што подалеку бега
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Здравството во распад, Филипче си тера митинзи

А1он
Од ВМРО-ДПМНЕ  реагираат на секојдневното присуство на Филипче на митинзите заедно со претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. “Додека луѓе умираат и државата не може да излезе