man

Македонија

МАН: Целосна поддршка на „Медиум Објектив“ во одлуката да започнат со штрајк

А1он
Македонската асоцијација на новинари (МАН) му дава целосна поддршка на здружението на електронски медиуми „Медиум Објектив“ во одлуката да започнат со штрајк преку прекин на
Македонија

МАН: Ние предлагаме интернет-порталите законски да станат медиуми, ЗНМ се противи

А1он
Македонската асоцијација на новинари (МАН) реагираше по денешната пресуда со која се одбива барањето на исплата на отштета на новинарот Горан Трпеноски за настаните на
Македонија

МАН: Собранието да ги избере новите членови во советите на МРТ и на АВМУ преку постоечкиот закон

А1он
Македонската асоцијација на новинари (МАН) не е изненадена од обидот на власта за партиска контрола врз медиумите во Македонија и со загриженост го следи процесот
Македонија

МАН: Тричковски треба да биде санкциониран, „Слободен печат“ да се огради од неговите ставови

А1он
Македонската асоцијација на новинари (МАН) најостро го осудува антисемитскиот говор на омраза од колумнистот на “Слободен печат“ Бранко Тричковски. – Не е прв пат лицето
Видео Македонија

(ВИДЕО) Протест за поддршка на сопственикот на „Инфомакс“: Притисокот што се прави е неподнослив

Кристијан Ландов
Претседателката на Македонската асоцијација на новинарите, Ивона Талевска, на протестот што се одржа пред Обвинителството откако тие покренаа постапка против Александар Митовски од „Инфомакс“ за
Македонија

Македонската асоцијација на новинари бара премиерот да се извини

А1он
Премиерот Зоран Заев коментирајќи ја аферата „Рекет“ рече дека нема да дозволи некој да го инволвира него, ниту пак, како што рече „неколку криминалци, еден
Македонија

МАН: Наместо да дава одговори, Владата ќе ги забранува информациите

А1он
На прес конференција владата најави свои акциски план за државна контрола на информации под формален назив – сузбивање дезинформации и лажни вести. Доколку сака да
Македонија

МАН до Рашковски: Престанете со закани и повлечете се од намера за судски прогон

А1он
Македонската асоцијација на новинари (МАН) најостро ги осудува заканите на генералниот секретар на Владата Драги Рашковски упатени до новинарите и медиумите на денешната прес конференција
Македонија

МАН: Владата го пушти притисокот врз медиумите на најјако со активирањето и на финансиската полиција

А1он
Македонската асоцијација на новинари (МАН) смета дека денешната прес конференција на Управата за финансиска полиција која јавно објави дека поднела кривична пријава против директорот на
Македонија

МАН: Осуда за нападот врз екипата на ТВ21, без одлагање да се санкционираат насилниците

А1он
Македонската асоцијација на новинари МАН остро го осудува нападот, заканите, заложништвото и попречувањето на екипата на ТВ21 да си ја врши својата задача од роднините