МАН: Владата го пушти притисокот врз медиумите на најјако со активирањето и на финансиската полиција

Од:

Македонската асоцијација на новинари (МАН) смета дека денешната прес конференција на Управата за финансиска полиција која јавно објави дека поднела кривична пријава против директорот на МРТВ, преставува врв на двегодишниот политички притисок од власта со кој се соочува
раководството на јавниот сервис.

Ваквите закани против медиуми, директори на медиуми и новинари од правосудни инстанци,како што велат од МАН, (финансиска полиција, СЈО, ОЈО, Судови) ја качија земјава на европскиот врв со 52% загрозеност на слободата на медиумите, наспроти европскиот просек од 23%.

И за оваа ситуација МАН ќе ги извести ЕФЈ и ИФЈ, како и странските преставници во земјава.

Би можело да ве интересира

Откази во американски медиуми поради лоша економска состојба

Горан Наумовски

„МИА се претвори во ПР служба на владата“ – ги укинува дописниците од светот, ќе зема државни пари само за работа во Македонија?

Анита Петровска Рајковиќ

Законот за поткуп на медиумите денес дел од скринингот, ЕУ предупредува дека за измените се потребни консултации со новинарските здруженија

Маја Илиевска-Пачемска

Озаконувањето корупција во медиумите денес пред пратениците, ќе се разгледуваат измени на Законот за медиумските услуги, кој се носи во скратена постапка

Маја Илиевска-Пачемска

АВМУ е против предлогот на Владата со милионски суми да се поддржуваат петте национални телевизии

ВИДЕО: СДСМ го озаконува груевистичкиот поткуп на медиуми против кој се колнеше пред пет години

Маја Илиевска-Пачемска