man

Македонија

МАН: Законот за медиуми постои за заштита на новинарите, а изнесувањето невистини е клевета

А1он
Законот за медиуми го штити новинарот во изнесување на своето мислење, а изнесувањето невистини е клевета, велат од МАН по вербалните закани изречени од страна
Македонија

Судот одново ќе утврдува дали МАН ги наклеветил Фросина Ременски и нејзиниот сопруг

А1он
Апелационите судии Лидија Димчевска, Суад Алиу и Афрдита Шеху Асани, ја укинале пресудата на Основниот суд Скопје 2 кој утврди одговорност за сторена клевета врз
Македонија

МАН му го честита изборот на Чадиковски за претседател на ЗНМ

А1он
Македонската асоцијација на новинари (МАН) му го честита изборот на Младен Чадиковски за претседател на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ). Од МАН изразуваат надеж
Македонија

МАН: Обвинителство и МВР да реагираат за Тричковски, Анѓушев да се извини

А1он
Македонската асоцијација на новинари (МАН) најостро го осудува повикот за убиство на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од колумнистот на Либертас и Плусинфо Бранко Тричкоски.
Македонија

МАН го осуди нападот на новинарот на ТВ Телма

А1он
Македонската асоцијација на новинари (МАН) го осудува последниот инцидент што се случи пред Министерството за внатрешни работи, во кој физички беше нападнат новинарот Павле Беловски
Македонија

МАН со осуда за нападот врз Ивона Талевска и снимателите на телевизија Сител

А1он
„МАН остро го осудува нападот врз главниот и одговерен уредник на Вечер, и заменик-главен уредник на телевизија Сител, Ивона Талевска, и снимателите на телевизијата, од
Македонија

МАН: Единствено прифатлива е ослободителна пресуда за Кежаровски

А1он
Македонската асоција на новинари (МАН) соопшти дека најостро се спротивставува на одлуката на Апелацискиот суд со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години
Македонија

ЗНМ: Власта притиска новинари да се зачленуваат во МАН

А1он
Здружението на новинарите на Македонија реагира дека власта со притисоци врз сопствениците на регионалните медиуми во Македонија сака новинарите да се зачленат во Македонската асоцијација