МАН: Обвинителство и МВР да реагираат за Тричковски, Анѓушев да се извини

Од:

Македонската асоцијација на новинари (МАН) најостро го осудува повикот за убиство на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од колумнистот на Либертас и Плусинфо Бранко Тричкоски.

„Истовремено, ги повикуваме редакциите Либертас и Плусинфо да се оградат од ваквиот повик за убиство, насилство и говор на омраза, кој во континуитет преку социјалните мрежи го шири Тричковски и го повикуваме јавното обвинителство и МВР да ги преземат сите дејствија за спречување на истото веднаш и без одлагање.

Истовремено, го повикуваме вицепремиерот Кочо Анѓушев да им се извини на новинарите кои денеска беа предмет на неговиот испад на брифингот, каде фрлил фломастер кон нив, за што се известени меѓународните преставници во Република Македонија“ се вели во соопштението на МАН.

Би можело да ве интересира

МАН: Целосна поддршка на „Медиум Објектив“ во одлуката да започнат со штрајк

Ана Ололовска

МАН: Ние предлагаме интернет-порталите законски да станат медиуми, ЗНМ се противи

Жарко Настоски

Кочо Анѓушев ќе го продава велешки Борец на берза за 25.000 евра

Жарко Настоски

МАН: Собранието да ги избере новите членови во советите на МРТ и на АВМУ преку постоечкиот закон

МАН: Тричковски треба да биде санкциониран, „Слободен печат“ да се огради од неговите ставови

Предраг Петровиќ

Тричковски со два нови гола за АЕК Ларнака, двата од пенал

Ана Ололовска