Антикорупциска: Нема одговорност кај Анѓушев за хидроцентралата „Тополки“

Од:

Антикорупциската комисија го затвори предметот познат како „Тополки“ во кој беше инволвиран вицепремиерот Кочо Анѓушев, а се однесуваше на изградбата на хидроцентрала во националниот парк „Маврово“. Комисијата утврди дека Анѓушев го пријавил својот интерес и се иззел од сите седници на Владата на кои се расправало за концесиите, нивното доделување и роковите, а со тоа го затвори и го архивира предметот.

dobivaj vesti na viber

Сепак, комисијата одлучи да побара од Владата да се преиспита влијанието на малите хидроцентрали врз животната средина во националниот парк Маврово, согласно препораките од Европската унија.

Пријавата за Анѓушев ја поднесоа ВМРО-ДПМНЕ и едно еколошко друштво кон средината годината. Според пријавата, во „Тополки“, еден од сопствениците е Кочо Анѓушев преку фирмата Феро инвест, а неговиот брат Тодор Анѓушев е управител. Оваа фирма има добиено градежно земјиште по пат на непосредна спогодба во Дреново за изградба на хидроцентралата.

Анѓушев тогаш реагираше дека договорот за концесија е добиен и потпишан во мај 2015 година и добивањето на земјиштето е во иста постапка како и за сите електрани што се изградени во државата во последните 10 години.

Тој рече дека сите постапки се започнати во 2015 година, во време кога не бил член на владата, ниту пак знаел дека некогаш ќе биде, па никако и не можел да изврши влијание.

Би можело да ве интересира

Петрушевски: Ковачевски и владата не ја известуваат ДКСК за именуваните функционери

Катерина Павлова-Николовска

Лефков: Антикорупциска да престане политички да амнестира, Обвинителството да го истражи Ковачевски

Катерина Павлова-Николовска

Стоилковски: Поднесена е пријава до ДКСК за Ацевски за скандалозната набавка на битумен

Владата го следи случајот со патувањето на Тупанчески: Кога ќе бидат разгледани сите факти, ќе биде постапено

Кристијан Ландов

Ивановска за Тупанчески: Јас не знам зошто се шокира, ДКСК проверува дали ги испочитувале правните акти за примање подароци

Кристијан Ландов

ДКСК ќе поведе иницијатива за кривично гонење за организирање на новогодишната прослава на плоштадот во Скопје за 2020 година

Ана Ололовска