МАН му го честита изборот на Чадиковски за претседател на ЗНМ

Од:

Македонската асоцијација на новинари (МАН) му го честита изборот на Младен Чадиковски за претседател на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ).

Од МАН изразуваат надеж дека со новото раководство ЗНМ ќе се фокусира на вистински реформи во медиумската сфера, заштита на новинарите од притисоци и подигнување на новинарските стандарди во работењето, што досега не беше случај. Како што се наведува, затоа МАН го поканува на средба новоизбраното раководство на ЗНМ на која ќе се разговара за прашања од заеднички интерес.

Од асоцијацијата изразуваат, како што се посочува, жалење што секое изборно Собрание на ЗНМ минува со интерни обвинувања за забрани, за притисоци, скандали, за сомнителни пребројувања и
сомнителни резултати.

Би можело да ве интересира

Жестоки осуди за Љупчо Златев, поради нападот на Фатиме Фетаи

Габриела Димковиќ-Мишевска

МВР со претставка до ЗНМ, СЕММ и АВМУ за информирањето на одредени медиуми за инцидентот во Волино

Ана Ололовска

Портали со фантомски новинари во земјата на лажните вести

Мери Јордановска

ЗНМ и СЕММ: Медиумите да се држат до професионалните стандарди, а политичарите да се воздржат од тужби

Ана Ололовска

ЗНМ: Осуда на Мицкоски за објавата со која етикетира новинари на 1ТВ

А1он

ЗНМ ја осудува изјавата на Заев и бара јавно извинување