osuda

Македонија

Груби го осуди убиството на полицаецот: Меџити, Касами и Гаши откажаа прес-конференција поради ситуацијата на Косово

А1он
По министерот за надворешни работи Бујар Османи, и првиот вицепремиер Артан Груби го осуди убиството на припадник на полицијата на северот од Косово и изрази
Регион

Грција бара помош од ОН, НАТО и Борел: Турција се однесува агресивно кон нас

А1он
Писма во кои се цитирани изјави на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, а грчката страна ги карактеризира како провокативни, испрати Грција до НАТО, ОН и
Свет

Две активистки за ЛГБТК+ права осудени на смрт во Иран

А1он
Две активистки за права на ЛГБТК+ лицата се осудени на смрт во Иран под обвинение за промовирање хомосексуалност, соопштија денеска активисти и апелираа меѓународната заедница
Свет

Директор на хуманитарна организација осуден на 12 години поради помагање на Хамас

А1он
Израелски суд денеска го осуди директорот на голема меѓународна добротворна организација за Појасот Газа на 12 години затвор поради насочување на милиони долари помош за
Македонија

Самостојниот синдикат за здравство ги осудува нападите врз докторите

А1он
Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита денеска преку соопштение ги осуди нападите на докторите, медицинските сестри и другите вработени во здравствените установи. Бараат
Македонија

МАН до Рашковски: Престанете со закани и повлечете се од намера за судски прогон

А1он
Македонската асоцијација на новинари (МАН) најостро ги осудува заканите на генералниот секретар на Владата Драги Рашковски упатени до новинарите и медиумите на денешната прес конференција
Македонија

Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите го осудува нападот врз новинарската екипа на ТВ21

А1он
Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите Харлем Дезир ги осуди заплашувањето и заканите врз новинари на ТВ21 во општина Арачиново. – Новинарите се нападнати
Свет

Поранешен началник на ГШ на кинеската армија осуден на доживотен затвор поради мито

А1он
Поранешниот началник на Генералштабот на кинеската армија Фанг Фенгхуи воениот суд го осуди на доживотна казна затвор поради примање и давање мито и поседување на
Свет

Данска: Мајка осудена на 4 години затвор, секоја седмица му вадела половина литар крв на синот

А1он
Судот во градот Хернинг, Данска, осуди жена на четири години затвор оти на својот син му вадела по 500 милилитри крв еднаш седмично во период
Македонија

МОН го осуди фрлањето на ученичката од прозорец во основно училиште

Министерството за образование и наука и општина Аеродром попладнево преку соопштенија го осудија случајот со фрлањето на ученичка од прозорец од страна на нејзините соученици