Самостојниот синдикат за здравство ги осудува нападите врз докторите

Од:

Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита денеска преку соопштение ги осуди нападите на докторите, медицинските сестри и другите вработени во здравствените установи. Бараат од надлежните поголема заштита и заострување на казнената политика на секој оној што ќе се обиде вербално или физички да нападне вработен во здравствена установа.

– Најостро ги осудуваме нападите на докторите, медицинските сестри и останатите вработени во здравствените установи што деновиве зачести и по Клиничката болница во Тетово, имаме нов немил настан во Универзитетската клиника по хируршки болести „Св.Наум Охридски“ – Скопје, се вели во соопштението.

Вработените во здравствените установи, како што се наведува, извршуваат една од најхуманите професии, спасувајќи човечки животи и никако не смееме да дозволиме нивните животи да бидат изложени на опасност.

Од Синдикатот напоменуваат дека напад на вработен во здравствена установа е напад на службено лице, единствено овластено за вршење здравствена дејност. Бараат од надлежните поголема заштита и заострување на казнената политика на секој оној што ќе се обиде вербално или физички да нападне вработен во здравствена установа.

Би можело да ве интересира

Арменд Арслани нов заменик-министер за здравство

Филипче: На почетокот на идната година нова опрема за болниците, предвидени се и нови вработувања

(ВИДЕО) Филипче: Постигнавме договор за зголемување на платите на здравствените работници и соработници

Татјана Ташкова

Вакцинацијата против грип ќе почне наскоро, набавени 28 илјади вакцини

ВИДЕО: Нов дигитален мамограф во Клиничката болница во Битола, достапен за бесплатни, превентивни мамографски прегледи

Филипче: Во континуитет се зголемуваат платите и дежурствата на здравствените работници

Татјана Ташкова