(ВИДЕО) Протест за поддршка на сопственикот на „Инфомакс“: Притисокот што се прави е неподнослив

Од:

Претседателката на Македонската асоцијација на новинарите, Ивона Талевска, на протестот што се одржа пред Обвинителството откако тие покренаа постапка против Александар Митовски од „Инфомакс“ за објавениот записник од случајот „Рекет“, побара да запре прогонот кој, според неа, се врши врз медиумите и новинарите. Таа посочи дека Македонија заедно со Турција е на ниско ниво во медиумските слободи.

„Овој протест на МАН е под мотото ‘На новинарскиот збор одговорете со збор, а не со апсење и прогон и обвиненија’, и тоа сакаме да го порачаме. Додека го одржуваме овој протест пред ОЈО, во просториите на ‘Нетпрес’ се врши претрес за објавена истражувачка сторија. Тоа се методите на ОЈО. Се водат над 60 истраги, предистраги и процеси против медиуми и новинари кои не се блиски на актуелната владејачка структура. Тоа го правеше СЈО, сега го прави ОЈО. Ова мора да запре“, рече претседателката на МАН, Ивона Талевска.

Митовски од „Инфомакс“, кој го објави записникот од оштетениот Орце Камчев за случајот „Рекет“, посочи дека притисокот што го чувствува е неподнослив. Тој апелираше до републичкиот обвинител Љубомир Јовески и премиерот Зоран Заев да престанат со прогон.

„Овој протест не е за мене, туку за сите нас од фелата кои сакаме да работиме чесно. Тука видов луѓе кои се остри соперници, но застанаа рамо до рамо да ја бранат слободата на говорот. Во моментов се врши претрес во редакција, која е исто така опозициски настроена, критички настроена, за текст. Притисокот што се прави е неподнослив. Еднаш мора да застанеме заедно и да кажеме дека е доста. Се надевам дека апелите ќе стигнат до обвинителот Јовески, премиерот Зоран Заев. Пораката е да се замолчат новинарите, да се укине слободата на говорот. Секој кој ќе помисли да го критикува овој правосуден систем кој тоне во корупција“, рече Митовски.

Прашана од новинарите „Што е сменето од времето кога беше апсен новинарот Томислав Кежаровски“, претседателката на МАН, Ивона Талевска, рече дека разликата е во процентите на прогонот.

„МАН и тогаш ги поддржа протестите, и кога стануваше збор за Кежаровски. Разликата е во процентите на прогонот. Ние сме лидери во регионот на европско ниво во медиумски неслободи, во споредба со 2012 до сега. За протестов имаме поддршка од колегите од Бугарија, Србија, Косово, Албанија, односно од нашите сестрински здруженија. Имаме колеги од ЗНМ присутни на овој протест, а дали го поддржуваат овој протест, ќе го прашате Младен“, констатираше Талевска.

Во однос на тоа дали се задоволни од бројката на новинари кои дошле да го поддржат протестот, Талевска рече: „Па да, со оглед дека многу колеги се на работа“. Присутните продолжија со протест пред судската палата.

Би можело да ве интересира

Откази во американски медиуми поради лоша економска состојба

Горан Наумовски

„МИА се претвори во ПР служба на владата“ – ги укинува дописниците од светот, ќе зема државни пари само за работа во Македонија?

Анита Петровска Рајковиќ

Законот за поткуп на медиумите денес дел од скринингот, ЕУ предупредува дека за измените се потребни консултации со новинарските здруженија

Маја Илиевска-Пачемска

Озаконувањето корупција во медиумите денес пред пратениците, ќе се разгледуваат измени на Законот за медиумските услуги, кој се носи во скратена постапка

Маја Илиевска-Пачемска

АВМУ е против предлогот на Владата со милионски суми да се поддржуваат петте национални телевизии

ВИДЕО: СДСМ го озаконува груевистичкиот поткуп на медиуми против кој се колнеше пред пет години

Маја Илиевска-Пачемска