ВМРО-ДПМНЕ: Целта на власта е да се намали масовноста на протестите на културните работници

Од:

Роберт Алаѓозовски е очаен во обидoт да се минимизира значењето на протестот на вработените во културата, влат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ како реакција на пресот на претседателот на Комисијата за култура на СДСМ, кој кажа дека подготвен е нацрт на колективниот договор за вработените во културата.

Според опозициската партија, целта на власта е да се намали масовноста на протестите на културните работници.

„Нивелирањето не ги решава проблемите со платите на културата туку е само шминка за да се покрие отсуството на квалитетни политики и искрени заложби да се реши овој проблем. Нивелирањето на платите не е извршено на ниво на сите дејности во културата, туку единствено во рамките на една дејност што значи дека постојат разлики помеѓу примањата на вработените од една во друга дејност. Голем број вработени во културата го изразија своето незадоволство во Министерството за култура затоа што оваа нивелација овозможи дискрапанца во покачувањата, еден вработен доби 5% покачување, друг дури 30%“, се наведува во партиската реакција.

Од ВМРО-ДПМНЕ го потсетуваат Алаѓозовски дека колективен договор ветува веќе три години.

„Јавно ве повикуваме, доколку воопшто постои нацрт текст на Колективниот договор јавно да го објавите, на увид на сите културни работници“, истакнуваат од опозициската партија и додаваат дека културните дејци заслужуваат да бидат слушнати и соодветно да се одговори на нивните потреби.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалот на СДС и ДУИ носи негативни извештаи, Фридом хаус констатира назадување во борбата со корупцијата и влијанија во судството

Горан Наумовски

ВМРО-ДПМНЕ: Повторно фалсификати од школата на Асаф, класична монтажа – единствен кој злоупотребува болни е СДС

Мицкоски: Ромите биле, се и ќе останат значаен чинител на македонското мултикултурно општество

Орце Костов

(ВИДЕО) Мисајловски: Во Македонија има премногу сива економија, првата работа за која ВМРО-ДПМНЕ ќе се залага е борбата против криминалот и корупцијата

Орце Костов

ВМРО-ДПМНЕ: Бараме целосно да се расветли случајот со приведувањето на новинарот Фуркан Салиу

ВМРО-ДПМНЕ: Дали изрекетираните 180.000 евра во име на вработен од АНБ требало да завшат кај Асаф Еисин?