ВМРО-ДПМНЕ: Здравството во распад, Филипче си тера митинзи

Од:

Од ВМРО-ДПМНЕ  реагираат на секојдневното присуство на Филипче на митинзите заедно со претседателскиот кандидат Стево Пендаровски.

dobivaj vesti na viber

“Додека луѓе умираат и државата не може да излезе од состојби наvепидемии Филипче во работно време оди по партиски митинзи на Стево Пендаровски.

Амбулантите и болниците се пред распаѓање, Филипче наместо да се грижи за инфраструктурата во здравството, како и за вработените, тој се шета по митинзи и тера политика.

Додека граѓаните не можат да добијат основна здравствена услуга за парите кои редовно ги уплаќаат во државната каса, Филипче ги заборава и се грижи за кампањата на Пендаровски.

Граѓаните очекуваат од Филипче да се грижи за здравството, работа за која зема плата од буџетот, а не да биде партиски промотор на Пендаровски.

Господине Филипче наместо по митинзи да се шетате и сликате, кажете им на граѓаните до каде е изградбата на новиот клинички центар, кој доколку продолжеше по проектот на ВМРО-ДПМНЕ сега ќе беше во напредна фаза на реализација, до каде е клиничкиот центар во Штип, зошто се уште нема бесплатно болничко лекување за сите, каде е платата од 100.000 денари за лекарите, зошто нема лекови во аптеките и уште многу работи кои се ваша обврска.”, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Пратеникот Здравковски казнет со 100 евра за погрешно паркирање: Денар не им давам, ќе одам на суд

Орце Костов

Европратеникот Џамбаски: Ние сме еден народ разделен со вештачка граница

Орце Костов

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ го злоупотребува судството за политички прогон

А1он

Каракачанов ги повика Милошоски, Николоски, Пандов, Мицевски како Бугари да гласаат на изборите

Ландов

ВМРО-ДПМНЕ: Реконструкцијата на Универзалната сала е нова лага на Шилегов, немаат проект, ниту план

Катерина Павлова-Николовска

Уште пет дена за договор за нова влада

А1он