ЗНМ и СЕММ го осудуваат односот на министерката Мизрахи кон „А1он“

Од:

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите (СЕММ) реагираат на дрскиот однос на техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи кон новинарите на „А1он“. Министерката упати демант до редакцијата полн со обвинувања и клевети поради текст со наслов „Мизрахи ја назначи советничката на Груевски за шеф на кабинет“ објавен од медиумот.

dobivaj vesti na viber

Мизрахи со измислени деманти врши притисок врз А1он и ги навредува новинарите

„Во реакцијата, Мизрахи го обвинува медиумот за објавување на тенденциозен текст, полн со невистини и шпекулации, но таа суштински не ја демантира веста туку го квалификува и етикетира самиот медиум, изразувајќи несогласување со уредувачката политика и начинот на којшто е пласирана веста. Дополнително, таа го обвинува порталот дека е на иста линија со политичката партија СДСМ, којашто дента имала соопштение на темата. Притоа, Мизрахи користи речник недоличен за еден министер, кој може да се разбере и како обид за вршење притисок врз медиумот и воведување на самозензура“, пишува во реакцијата.

„ЗНМ и СЕММ остануваат на апелот до јавните функционери, а особено до претставниците на Владата, да се воздржат од етикетирања и неосновани деманти што на кој било начин можат да бидат протолкувани како закани и обид за влијание врз уредувачката политика на самите медиуми“.

Би можело да ве интересира

АВМУ: Најостра осуда за недоличниот однос на директорот на топланата Скопје-Север кон новинарката Додевска

Ана Ололовска

ЗНМ бара оставка од директорот на топланата Скопје, Север: Рамадани со груби навреди кон новинарката Додевска

Ана Ололовска

Програмскиот совет при МРТ и ЗНМ: На нетранспарентен начин се крати буџетот на МРТ

Ана Ололовска

Претставка до Судски совет за повреда на правото на колегата Кристијан Ландов да известува од судско рочиште

Горан Наумовски

Предложен куќен притвор напаѓачот на новинарска екипа

Катерина Павлова-Николовска

АВМУ: Осуда за нападот на новинарската екипа на ТВ 24 Вести

Ана Ололовска