Свет

Папата ја именува првата жена на висока дипломатска должност во Ватикан

А1он
Папата Франциск ја именуваше првата жена на висока должност во Државниот секретаријат , дипломатско и административно седиште во Ватикан во кое доминираат мажите. Италијанската лаикиња
Регион

Мицотакис ја предложи претседателката на највисокото судско тело за претседател на Грција

А1он
По првпат, Грција е на пат да добие жена претседател, откако грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за таа функција ја предложи претседателката на Советот на државата
Свет

Прашањата од екологија меѓу приоритетите на Светскиот економски форум во Давос

А1он
Еколошките прашања спаѓаат во петте главни ризици за глобалната економија во текот на следната деценија, според студијата која денеска ја објавија организаторите на Светскиот економски
Македонија

АМСМ: Намалена видливост поради магла на четири патни правци

А1он
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно влажни коловози. Намалена видливост поради појава на магла до 50 метри има на патните правци Тетово
Свет

Михаил Мишустин – кандидат за премиер на Русија

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин пред Државната дума за премиер го предложи Михаил Мишустин, претседател на руската федерална даночна служба, соопшти прес-службата на Крмљ. „Претседателот Владимир
Македонија

Филипче на средба со најдобрите студенти на Медицински факултет

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче денеска имаше средба со најдобрите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” од академската 2018/2019 година, коишто
Регион

Ирански дипломати во Албанија прогласени за непожелни

А1он
Албанија прогласи за непожелни двајца ирански дипломати, потврди овластениот министер за Европа и надворешни работи Гент Цакај. Локалните медиуми посочуваат дека тие биле запознати со
Магазин

Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евросонг во Холандија

А1он
Пејачот Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евровизија во Ротердам, Холандија. За настапот на Гарванлиев одлучи МРТ на интерен избор, што стана пракса изминативе
Свет

Трамп ги искритикува демократите на митинг во Висконсин

А1он
Претседателот на САД, Доналд Трамп, синоќа на митинг со поддржувачи во Висконсин, ја објасна својата одлука за елиминација на иранскиот генерал и ги искритикува демократите
Регион

Услови на ЛДК за коалиција со ВВ: Да го води Собранието до изборот на претседател на Косово

А1он
Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) денеска го извести Движењето Самоопределување (ВВ), кое како партија победничка на октомвриските парламентарни избори треба да ја формира новата косовска