irena stefoska

Култура

Стефоска пред заминување ја разреши директорката на Театар комедија, по месец дена откако ја назначи

Кристијан Ландов
По месец и половина директорување, министерката за култура во заминување, Ирена Стефоска ја разреши актерката Магдалена Ризова-Черних од в.д. директор на Театар комедија. Решението, Стефоска
Култура

Претставен проектот „Сто години од раѓањето на седум народни херои 1921 – 2021“

А1он
Делегација на Сојузот на филателистите на Македонија на средба со министерката за култура Ирена Стефоска го претстави проектот „Сто години од раѓањето на седум народни
Култура

Стефоска: Мора да се промени лажната перцепција за културата како трошок или луксуз

А1он
Сите сме свесни за вистинската моќ на културата, уметноста и културното наследство во зачувувањето на човековата меморија и враќањето на човечкото достоинство и гордост. Освен
Македонија

Стефоска ќе одржи состанок со градоначалникот на Охрид за заштитата на Охридски регион

А1он
Министерката за култура Ирена Стефоска најдоцна до следната недела ќе закаже состанок со градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков за да разговараат за заедничките чекори во
Култура

Стефоска: Осумдесет години од првиот истрел – јубилеите служат да не потсетат дека историјата се учи за да не се заборави и за никогаш да не се повтори

А1он
Осумдесетгодишнината од првиот истрел за слобода е чин за длабока почит и длабок поклон. Отпор достоен за незаборав. Ова е најмалку што Министерството за култура
Култура

Иран и Македонија ќе соработуваат во културата, економијата и политиката

А1он
Културата, економијата и политичката соработка беа дел од темите за кои разговараа Сејед Мохамед Џавид Расули, амбасадор на Исламската Република Иран во нашата држава и
Македонија

Мерко: Во Струга нема градби во заштитената зона

А1он
Општина Струга нема никаков проблем со заштита на природното и културното наследство и нема градби во заштитената зона, повтори градоначалникот Рамиз Мерко, по најавите на
Култура

(ВИДЕО) Стефоска и Гаџа во дебатата за проекти во културата: Нема веќе одлучување според етнички проценти

Ана Василевска
Последниот конкурс за поддршка на проекти во културата е реализиран со досега рекорден број пријави и максимална одговорност од страна на членовите на комисиите, тврди
Македонија

(ВИДЕО) Стефоска: Се што е бетон, стиропор, бекатон во Охрид надвор од сите закони треба да се отстрани

А1он
Луѓето кои не се разбираат од сликарство знаат дека постои Мона Лиза. Оние кои не знаат ништо за драма, слушнале за Хамлет. Кој не слушнал