Мерко: Во Струга нема градби во заштитената зона

Од:

Општина Струга нема никаков проблем со заштита на природното и културното наследство и нема градби во заштитената зона, повтори градоначалникот Рамиз Мерко, по најавите на министерката за култура и претседател на Националанта комисија на УНЕСКО Ирена Стефоска дека ќе иницира пред Владата да се разгледа можноста за одземање ингеренции на општините Охрид и Струга за, како што рече, немањето волја за заштита на светското природно и културно наследство впишано на листата на УНЕСКО.

dobivaj vesti na viber

– Повеќе пати сум изјавил и сега истото го кажувам дека ние немаме никаков проблем со заштита на природното и културното наследство. Целосно е запазена зоната покрај езерото да нема градби, ниту диви, ниту со дозвола. Во тој предел и не смееме да дадеме одобрение за градење. Одговорни сме и во никој случај не го загрозуваме природното и културното наследство за зачувување на стаусот во УНЕСКО, изјави Мерко.

Пред повеќе од една година, Општина Струга побара ослободување од ингеренциите во областа на урбанизмот, но од Министерството за транспорт и врски доби одговор дека за тоа не постои законска можност.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пожар кај струшки Елен Камен

А1он

УНЕСКО предупредува на шверц со украински културни добра

А1он

УНЕСКО ќе им испрати шлемови и панцири на новинарите во Украина

А1он

Кривична пријава за сопружници од Дебар што си го принудувале детето да питачи во Струга

А1он

УНЕСКО длабоко загрижена за случувањата во Украина

Ана Ололовска

Стефоска пред заминување ја разреши директорката на Театар комедија, по месец дена откако ја назначи

Кристијан Ландов