Иран и Македонија ќе соработуваат во културата, економијата и политиката

Од:

Културата, економијата и политичката соработка беа дел од темите за кои разговараа Сејед Мохамед Џавид Расули, амбасадор на Исламската Република Иран во нашата држава и министерката за култура Ирена Стефоска.

dobivaj vesti na viber

Како што информира МНР, иранскиот амбасадор на средбата изразил интерес за отворање катедра или организирање курс по персиски јазик на некој од македонските универзитети и обратно, изучување македонски јазик на иранските универзитети.

Иранскиот амбасадор Расули изразил надеж дека по олабавување на мерките од Ковид-19 ќе може да се организираат денови на културата на двете земји. Иран, како што се наведува, е многу успешна во културата и кинематографијата и во оваа насока Расули предложи организирање Денови на иранскиот филм, не само во Скопје туку и во другите градови низ земјава.

МНР информира дека се иницира договор меѓу новинските агенции ИРНА и МИА за размена на информации за двете држави и потпишување договор меѓу двете национални телевизии за размена на играни, сериски и документарни филмови.

Би можело да ве интересира

Затворени училишта и владини канцеларии во Иран поради песочна бура

Ана Ололовска

Преговорите за иранската нуклеарна програма продолжуваат, позитивни сигнали дека може да биде постигнат договор

Ана Ололовска

Во Иран уапсени 22 лица кои протестираа поради зголемување на цените на основни прехранбени производи

Ана Ололовска

Париз бара итно ослободување на двајца Французи уапсени во Иран

Ана Ололовска

Башар ал Асад во посета на Иран

Ана Ололовска

ЕУ: Последен обид да се спаси иранскиот нуклеарен договор

Ана Ололовска