ABC News: Израелски проектили погодија локација во Иран

Од:

Израелски проектили погодија локација во Иран, објави ABC News, цитирајќи американски официјален претставник, додека иранската новинска агенција Фарс, известувајќи за експлозијата, соопшти дека е активиран систем за противвоздушна одбрана во градот Исфахан.

Фарс објави дека во близина на аеродромот во иранскиот град Исфахан се слушнала експлозија, но причината за нападот веднаш била позната.

Иранските државни медиуми и официјални лица негираат дека се случил ракетниот напад. Тие тврдат дека противвоздушната одбрана соборила неколку беспилотни летала и дека на теренот нема штета, вклучително и нуклеарните постројки кои се наоѓаат во регионот Исфахан.

Би можело да ве интересира

„Овој ужас мора да престане“ – Итна седница на Советот за безбедност на ОН по нападот на Израел на Рафа

„Репортери без граници“ повторно го тужи Израел пред Хашкиот суд

ВИДЕО: Израел одговори на нападот на Хамас, погоден е камп за бегалци

Катерина Ѓуровски

Шпански министер: Мојот израелски колега објави скандалозно и страшно видео

ВИДЕО: Израел ја игнорира наредбата на Хашкиот суд, продолжи со нападите на Рафа

Катерина Ѓуровски

„Њујорк тајмс“: Европа се одвраќа од Израел, го доживува како агресор