Иран: Немаше ракетен напад, соборивме израелски беспилотни летала

Од:

Претставник на иранската државна агенција на Х директно негираше ракетен напад врз Иран.

„Нема воздушен напад од надворешните граници на Исфахан или други делови од земјата“, објави Хосеин Далиријан.

Тој рече дека Израел „само направил неуспешен и понижувачки обид да ги контролира беспилотните летала, кои беа соборени“.

Иранските државни медиуми неразумно го објавија инцидентот, велејќи дека системите за противвоздушна одбрана биле активирани во неколку области на земјата во текот на ноќта за да гаѓаат можни цели, но нема извештаи за директен удар или експлозија. Се додава дека сите објекти, вклучително и нуклеарните, се безбедни.

Би можело да ве интересира

„Овој ужас мора да престане“ – Итна седница на Советот за безбедност на ОН по нападот на Израел на Рафа

„Репортери без граници“ повторно го тужи Израел пред Хашкиот суд

ВИДЕО: Израел одговори на нападот на Хамас, погоден е камп за бегалци

Катерина Ѓуровски

Шпански министер: Мојот израелски колега објави скандалозно и страшно видео

ВИДЕО: Израел ја игнорира наредбата на Хашкиот суд, продолжи со нападите на Рафа

Катерина Ѓуровски

„Њујорк тајмс“: Европа се одвраќа од Израел, го доживува како агресор