Македонија

Распадната зграда на струшко училиште повторно ќе ги пречека учениците

Ана Василевска
Револтирани родители на ученици од Струга кои треба да ја почнат новата школска година во руинираниот објект на училиштето „Браќа Миладиновци“ во кое инвентарот е
Македонија

(ВИДЕО) Студија за Водно: Неконтролираната урбанизација е закана за природата

Ана Василевска
Обемната студија во која се вброени сите аспекти за валоризација на заштитеното подрачје парк-шума „Водно“  денеска беше презентирана во големата сала на Град Скопје. Меѓу
Македонија

Обвинителството ја привршува истрагата за Пројковски и злоупотребите во МНТ и долгот од 150.000 евра

Ана Василевска
Случајот поврзан со сомнежите за злоупотреби во Македонскиот народен театар од страна на поранешниот директор Дејан Пројковски, што веќе една година е под истрага на
Македонија

Ништо од планот за чист воздух, активистите бараат оставки

Ана Василевска
Само два месеца пред грејната сезона не е реализирано ништо од владиниот план за справување со аерозагадувањето, тврдат револтирани активисти од „О2“. Според нив, со
Култура

Камениот саркофаг се носи на локалитетот „Скупи“, го поседувало полско семејство

Ана Василевска
Археолошкиот локалитет „Скупи“ ќе биде местото каде што ќе се однесе саркофагот што вчера инцидентно беше пронајден во „Карпош 4“ кај слаткарницата „Палма“. Археологот Ленче
Свет

Објавена снимка за поткуп на Салвини со руски нафтени пари

Ана Василевска
„Базфид њуз“доби ексклузивна аудио-снимка од состанокот во Метропол каде што близок соработник на најмоќниот екстремно десничарски лидер во Европа – италијанскиот вицепремиер Матео Салвини –
Македонија

ВИДЕО: Опозицијата не го поддржува новиот Закон за управување со природното и културното наследство на Охрид

Ана Василевска
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ на денешната комисиска расправа за усвојување на новиот предлог Закон за управување со природното и културното наследство на Охрид, не го
Македонија

Одложена комисиската расправа за заштита на Охрид

Ана Василевска
Комисиската расправа за Законот за управување со светското природно и културно наследство во Охридскиот регион е одложена за 14 часот поради доцнење на двајца од
Видео Македонија

(ВИДЕО) Милошоски: Разговорот на Заев со лажниот Порошенко е сериозен дипломатски скандал

Ана Василевска
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски рече дека разговорот на премиерот Зоран Заев со комичарите кои се претставија како Порошенко и Столтенберг е сериозен дипломатски скандал
Македонија

Обвинителството ја отфрли кривичната за Бети Канческа Милевска за отштета од близу 3 милиони евра

Ана Василевска
Надлежен јавен обвинител од Скопското јавно обвинителство ја отфрлил кривичната пријава против три лица за кривично дело несовесно работење во службата, меѓу кои е и