arheologija

Култура

По 70 години прво подземно скенирање на наоди во античкиот локалитет „Стибера“ кај Прилеп

А1он
За првпат по 70 години откако се истражува, годинава со скенер ќе се детектираат големите наоди под земја на античкиот локалитет „Стибера“ кај прилепското село
Магазин

Египет ги изложи неодамна откриените артефакти стари 2.500 години

А1он
Египет денеска изложи колекција од антички артефакти стари 2.500 години, а официјалните лица велат дека предметите неодамна биле откриени во познатата некропола Сакара, недалеку од
Култура

„На север од егејскиот свет“ – нова книга на археологот Драги Митревски

А1он
„Македоника литера“ ја објави книгата „На север од егејскиот свет“ од Драги Митревски, која е сублимат на досегашните научни сознанија од истражувањата на авторот за
Култура

Минатата година се зголеми македонското археолошко богатство, а науката доби лабораторија за прецизирање на фактите

А1он
За прилепските археолози 2021 година донесе големо откривање на тајните на минатото, а најмногу од сѐ, им даде можност оваа и наредните години прецизно да
Култура

Конференција за предисториска археологија „Предисторија на Балканот“

А1он
Центарот за истражување на предисторијата денеска ќе одржи седма конференција за предисториска археологија, година насловена „Предисторија на Балканот“. На конференцијата ќе бидат презентирани тековните истражувања
Култура

Завршија овогодишните истражувања на Градиште-Бислим кај кумановското село Пчиња

А1он
Археолошкото одделение на НУ Музеј Куманово заврши со овогодишното истражување на локалитетот Градиште-Бислим кај селото Пчиња, соопштија денеска надлежните од националната установа. Истражувањата ги потврдиле
Култура

Археолошки сознанија: Трескавец култно место со голема античка населба

А1он
Трескавец се утврдува како култно место со милениумски континуитет, но и со илјадагодишни темели на градби за живеење, производство и одбрана. Постепено се дефинираат фактите
Магазин

Откриена вековна мистерија околу британски манастир

А1он
Британски археолози тврдат дека разоткриле една „вековна мистерија“ на опатијата Фонтejн, откако на местото на „мистериозното“ земјиште биле пронајдени траги од кожарница стара околу 850