(ВИДЕО) Милошоски: Разговорот на Заев со лажниот Порошенко е сериозен дипломатски скандал

Од:

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски рече дека разговорот на премиерот Зоран Заев со комичарите кои се претставија како Порошенко и Столтенберг е сериозен дипломатски скандал и дека со тоа е нанесена штета на државата.

„Сметам дека разговорот на премиерот Заев со лажните дипломати е сериозен дипломатски скандал. Со ова е нанесена штета и на Република Македонија на репутацијата на надворешната политика и е нарушена довербата заради споделување информации“, рече Милошоски и додава дека „министерот Димитров требало да го информира како да разговара со дипломати и дека има протокол што го утврдува терминот за разговори и теми“.

– Ваквото грубо кршење на протоколот е доволна причина за оставка на Заев, Димитров и Телевски. Ваков скандал досега се нема случено на ниту еден државник што се занимавал со меѓународни прашања, кажа пратеникот Милошоски.

Руските комичари Вован (Владимир Кузенцов) и Лексус (Алексеј Столаров) на Youtube објавија видео во кое од името на поранешниот украински претседател, Петро Порошенко разговараат со македонскиот премиер Зоран Заев.

Премиерот во видеото со лажните дипломати разговара за надворешната политика – преспанскиот договор, референдумот, односите Србија-Косово, Украина, односите со Русија, ЕУ и НАТО.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Заев во посета на Тиквешкиот регион: Низ конкретни мерки се грижиме за лозарите

(ВИДЕО) Арсовски: Заев брза со законот за ЈО, за снимките со кои се открива соработката со Боки да не бидат докази

Ана Ололовска

Заев: Верувам дека законите ќе се донесат, Собранието навреме ќе се распушти и изборите ќе се одржат на 12 април

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стоилковски: Здравство му даде над 6 милиони евра државни тендери на човек кој гради заедничко здание со семејството на Филипче

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Трајковска: Богдановиќ да одговори до каде е ветената 7-метарска кула за прочистување на воздухот

Ана Ололовска

СДСМ: Единствено време кога нашата држава била заложник се 11 години на ВМРО-ДПМНЕ и Груевски

Ана Ололовска