Македонија

Нема документи за дозвола за рудник во Иловица-Штука, на потег Владата за одземање на концесијата на „Еуромакс рисорсис“

Ана Василевска
Концесионерот на рудникот „Иловица-Штука“, „Еуромакс рисорсис“, има доставено барање за издавање дозвола за експлоатација, но тоа не ја содржеше целокупната документација во согласност со Законот
Видео Македонија

ВИДЕО: Од 297 барања за азил, само на две лица им е признат статусот

Ана Василевска
Со неинформираност на задржаните лица – странци за тоа која е причината за нивно задржување во прифатниот центар, како и нецелосно и неблаговремено информирање за
Видео Македонија

ВИДЕО: Сурови услови и нечовечен третман на затворениците констатира народниот правобранител

Ана Василевска
Скинати ќебиња, распаднати душеци, тоалети надвор од затворската зграда, негрижа за здравјето на затворениците и нехуман третман од страна на затворските службеници се дел од
Македонија

Блокадите на рудникот продолжуваат, Владата утре треба да пресече

Ана Василевска
Протестните блокади на жителите и активистите од струмичко Босилово и Ново Село против рудникот „Иловица-Штука“ продолжија и денеска, а како што најави премиерот Зоран Заев,
Македонија

ВИДЕО: Кривична за директорот на МРТ, Марјан Цветковски, и за Шабан Мемети, раководител на Институтот за јавно здравје

Ана Василевска
Актуелниот директор на МРТ, Марјан Цветковски, доби кривична пријава од Управата за финансиска полиција, затоа што во текот на 2015 година ја злоупотребил службената должност
Македонија

Во Струмичко се судрија протестанти и контрапротестанти за рудникот „Иловица-Штука“

Ана Василевска
Тензично со турканици и навреди помина денешниот четврти ден од блокадата на стотина жители и активисти од струмичките села Ново Село и Босилово, кои протестираат
Економија

„Мој данок“ не е ефикасна мерка, нека се намали ДДВ за производи од широка потрошувачка

Ана Василевска
Најавената мерка „Мој данок“ со која од 1 јули е предвидено граѓаните преку апликација на УЈП да ги скенираат фискалните сметки и за ова четири
Македонија

Шлемовите не ги заштитија од сеирот и потсмевот

Ана Василевска
Лавина од критички исмејувања на социјалните мрежи предизвика посетата на владината свита на воениот полигон на Криволак. Коментарите главно се однесуваат на фотографиите каде што
Видео Македонија

ВИДЕО: Само на воени зони им се случува вакво дивеење како во Охрид

Ана Василевска
Од мигот кога УНЕСКО алармираше дека Охридскиот Регион може да го загуби статусот на заштитено подрачје како ретко културно и природно богатство до денес се