fiskalni smetki

Uncategorized

Комората на сметководители бара да се забранат фискалните сметки поради присуство на штетни материи

А1он
Комората на сметководители при Сојузот на стопански комори бара од надлежните институции итно да расправаат за забраната за употреба на хемиската материја „бисфенол А“ или
Економија

„Мој данок“ не е ефикасна мерка, нека се намали ДДВ за производи од широка потрошувачка

Ана Василевска
Најавената мерка „Мој данок“ со која од 1 јули е предвидено граѓаните преку апликација на УЈП да ги скенираат фискалните сметки и за ова четири
Економија

Тевдовски: Временско ограничување за издавање сторна сметка кај угостителите и обложувалниците за спречување злоупотреби

А1он
Угостителите и обложувалниците ќе имаат временско ограничување за издавање сторна сметка. Ова е новина во измени на Законот за готовински плаќања што е во собраниска