kriza

Економија

„Нисан“ годинава ја очекува најголемата загуба во својата историја

А1он
„Нисан мотор“ денеска процени дека ќе забележи најголемата годишна деловна загуба во својата историја и дека продажбата на возилата ќе падне за 16 проценти, додавајќи дека пандемијата
Македонија

МВР за време на вонредната издало 45.000 пасоши, одлука за отворање на границите следната недела

Маја Илиевска-Пачемска
Од почетокот на вонредната состојба досега Министерството за внатрешни работи издало речиси 45.000 пасоши. Од Министерството велат дека е надмината пасошката криза од почетокот на
Свет

ФАО: Земјоделците низ светот може да се соочат со големи загуби

А1он
Организацијата за храна и земјоделство при ОН, (ФАО) предупреди за потенцијално големи загуби на производителите на овошје и зеленчук во светот. Ограничувањата за движење, високите
Свет

Рено планира да затвори неколку фабрики во Франција

А1он
Францускиот производител на автомобили „Рено“, размислува да затвори неколку фабрики во Франција, како фабриката во Флин, која го склопува електричниот градски автомобил „Зое“ и „Нисан
Свет

САД бара Советот за безбедност на ОН да одржи средба за кризата во Венецуела

А1он
САД побара од Советот за безбедност на Обединетите нации да одржи средба следната недела на која ќе се дискутира за хуманитарната криза во Венецуела. Според
Македонија

СДСМ: Денеска не е постигнат напредок во преговорите

А1он
На денешната рунда преговори не е постигнат напредок во преговарачкиот процес. Владејачката коалиција не дозволува прочистување на Избирачкиот список и вистински реформи во медиумите. ВМРО-
Македонија

Орав: Очекуваме кризата наскоро да заврши

А1он
Еврокомесарот Аиво Орав денеска изјави дека очекува посетата на специјалниот германски пратеник Јоханес Ханјдл на Македонија да влијае на развојот на настаните околу решавањето на
Македонија

(ВИДЕО) Ѓорге Иванов се заканува со војската

А1он
Ѓорге Иванов во своето обраќање исчита партиски ставови кои секејдневно се пласираат од ВМРО-ДПМНЕ. Виновни се СЈО, опозицијата, Зоран Заев, странски служби сакаат да ја
Македонија

(ВИДЕО) Орав и Бејли по средбата со политичките партии најавуваат можен излез од кризата во текот на неделава

А1он
Амбасадорите на ЕУ и САД, Аиво Орав и Џес Бејли одржаа поединечни средби меѓу претставниците од партиите потписнички на договорот од Пржино. – Имавме средба