kriza

Свет

Норвешка со 205 милиони евра ќе и помогне на Украина да обезбеди гас за зимата

А1он
Норвешка со две милијарди круни (околу 205 милиони евра) ќе и помогне на Украина да обезбеди гас за претстојната зима, најави денеска норвешкиот премиер Јонас
Магазин

Илон Маск: Правете повеќе бебиња за да ја одржиме цивилизацијата

А1он
Најбогатиот човек на светот, Илон Маск, татко на десет деца, им порачува на луѓето да “прават повеќе бебиња”. „Верувајте ми – кризата со бебиња е
Свет

Светската криза со храна ќе се влошува, луѓето плаќаат повеќе за основните потреби насекаде

А1он
Милиони луѓе се соочуваат со глад додека војната се комбинира со финансиски и климатски шокови. Шестмесечните борби меѓу Русија и Украина – две земји земјоделски
Свет

Руските сили започнаа офанзива во Доњецк

А1он
Генералштабот на украинската армија денеска соопшти дека руските сили почнаа голема офанзива во регионот Доњецк, источна Украина. – Непријателот спроведува офанзивна операција во правец на
Свет

Италија ќе им исплаќа по 200 евра на семејствата со ниски и средни примања во борба против инфлацијата

А1он
Италија денеска планира да одобри нов пакет помош, вреден 14,3 милијарди евра, чија цел е да ги заштити компаниите и домаќинствата од наглиот пораст на
Економија

Пандемијата ја предизвикува најголемата економска криза во историјата на Хрватска, сметаат монетарните власти

А1он
Пандемијата на коронавирусот ја втурна Хрватска во веројатно најдлабоката економска криза од осамостојувањето и закрепнувањето нема да биде ниту брзо ниту лесно. Ова произлегува од
Свет

Западните соседи на Белорусија подготвија план за излез од кризата во три точки

А1он
Литванија, Летонија и Полска подготвија план за решавање на кризата во Белорусија, изјави денеска литванскиот претседател Гитанас Науседа. – Претседателите на нашите три држави подготвија
Економија

„Нисан“ годинава ја очекува најголемата загуба во својата историја

А1он
„Нисан мотор“ денеска процени дека ќе забележи најголемата годишна деловна загуба во својата историја и дека продажбата на возилата ќе падне за 16 проценти, додавајќи дека пандемијата
Македонија

МВР за време на вонредната издало 45.000 пасоши, одлука за отворање на границите следната недела

Маја Илиевска-Пачемска
Од почетокот на вонредната состојба досега Министерството за внатрешни работи издало речиси 45.000 пасоши. Од Министерството велат дека е надмината пасошката криза од почетокот на
Свет

ФАО: Земјоделците низ светот може да се соочат со големи загуби

А1он
Организацијата за храна и земјоделство при ОН, (ФАО) предупреди за потенцијално големи загуби на производителите на овошје и зеленчук во светот. Ограничувањата за движење, високите