kriza

Македонија

Почна средбата на четворицата политички лидери со Хан и Вајгл

А1он
Средбата меѓу четворицата лидери на најголемите македонски политички партии и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан за постигнување договор за ставање крај на политичката
Македонија

Нов обид за излез од политичкиот ќорсокак

А1он
Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), во среда во
Македонија

ЕУ, ОБСЕ и САД: Kонечно да се стави крај на кризата

А1он
Шефовите на мисите на ЕУ, ОБСЕ и САД во Скопје, вечерва преку заедничка изјава упатија повик до политичките лидери во Република Македонија да преземат одговорност
Економија

Предлог анти-кризни мерки на Комората на Северо-Западна Македонија

А1он
Членките на Стопанската комора на Северо-Западна Македонија бараат враќање на ДДВ-то од страна на владините институции и итно враќање на државниот долг кон компаниите преку