kriza

Македонија

Вајгл: Никогаш не кажав дека Заев е одговорен за неуспехот во Брисел

А1он
По вчерашното отворено писмо на претседателот на ЛП, Ивон Величковски до евро-пратеникот Иво Вајгл (АЛДЕ), а во кое посочува дека единствениот проблем е Никола Груевски,
Македонија

Штајнмајер со порака до Груевски да ја преземе одговорноста

А1он
Со вознемиреност деновиве го следам развојот во Македонија, рече шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмајер кој синоќа се обрати пред германскиот парламент. Штајнмајер пред Бундестагот
Македонија

Карл Билд: Ќе биде потребен поголем напор од Хан за да се надмине ќор-сокакот во Македонија

А1он
Поранешниот премиер на Шведска и добар познавач на работите на Балканот, Карл Билд, на својот твитер профил објави дека не е изненаден од исходот на
Македонија

СДСМ: Груевски беше подготвен на се заради фотелјата, но мора да се повлече!

А1он
Разговорите во Брисел завршија без договор за разврска на политичката криза во Македонија по пат на преговори. Не е задоволен условот за суштинското прашање околу
Видео Македонија

(ВИДЕО) Груевски го обвинува Заев за неуспехот во Брисел

А1он
Актуелниот премиер, Никола Груевски, го обвинува лидерот на СДСМ, Зоран Заев за неуспехот на денешната средба во Брисел кога заврши без конечен договор. Во изјава
Македонија

Едмонд Адеми до Хан: Неодговорно е да го оставиш Груевски на чело на транзиционата влада

А1он
Едмонд Адеми, извршен директор на Институтот „Либертас“ и член на извршниот одбор на СДСМ, му порача на Хан дека е несериозно да се дозволи премиерот,
Македонија

ЕУ ги повикува лидерите да најдат компромис, останува во улога на олеснувач

А1он
По средбата во Брисел која заврши без договор, еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, ги повикува политичките лидери да најдат компромис во интерес на граѓаните и
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Од разговорите во Брисел ќе зависи дали опозицијата ќе продолжи со бомбите

А1он
Пред почетокот на средбата во Брисел, лидерот на СДСМ, Зоран Заев уште еднаш ги потврди цврстите позиции на опозицијата дека актуелниот премир, Никола Груевски, не