(ВИДЕО) Груевски го обвинува Заев за неуспехот во Брисел

Од:

Актуелниот премиер, Никола Груевски, го обвинува лидерот на СДСМ, Зоран Заев за неуспехот на денешната средба во Брисел кога заврши без конечен договор. Во изјава за „Алсат ТВ“ Груевски целата вина ја префрла на Заев.

Како што е познато двете страни останаа на своите цврсти позиции. Заев, при тоа, бараше во транзицискиот период да биде формирана преодна влада без учество на Груевски, додека според дипломатските извори Груевски преговарал да остане премиер до крајот на годината.

Груевски за Заев рече дека се плаши да излезе на избори и се плаши од соочување со народот.

-Сака да ги одврати инвеститорите и да ја држи државата во постојана криза – изјави премиерот.

Би можело да ве интересира

Пандемијата ја предизвикува најголемата економска криза во историјата на Хрватска, сметаат монетарните власти

Жарко Настоски

Западните соседи на Белорусија подготвија план за излез од кризата во три точки

Жарко Настоски

„Нисан“ годинава ја очекува најголемата загуба во својата историја

Жарко Настоски

МВР за време на вонредната издало 45.000 пасоши, одлука за отворање на границите следната недела

Маја Илиевска-Пачемска

ФАО: Земјоделците низ светот може да се соочат со големи загуби

А1он

Рено планира да затвори неколку фабрики во Франција

А1он

Leave a Comment

12 − nine =