Почна средбата на четворицата политички лидери со Хан и Вајгл

Од:

Средбата меѓу четворицата лидери на најголемите македонски политички партии и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан за постигнување договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, предмалку во зградата „Берлемонт” на Европската комисија во Брисел, стартуваше во полн состав.

Иако првично беше предвидено Хан да има на почетокот билатерални средби со лидерот на СДСМ Зоран Заев, а потоа и со премиерот Никола Груевски, сепак, пред половина час, двајцата, седнаа на заедничка маса заедно со известувачот за Република Македонија од Европскиот парламент Иво Вајгл, како и лидерите на ДПА и ДУИ, Мендух Тачи и Али Ахмети.

Како што извести портпаролката на Еврокомисијата Маја Коцијанчич, четворицата македонски лидери плус Хан и Вајгл, седнаа веднаш на маса со цел да постигнат договор во однос на прашањата од постигнатата рамка на минатонеделниот состанок во Скопје.

Би можело да ве интересира

Норвешка со 205 милиони евра ќе и помогне на Украина да обезбеди гас за зимата

А1он

Илон Маск: Правете повеќе бебиња за да ја одржиме цивилизацијата

А1он

Светската криза со храна ќе се влошува, луѓето плаќаат повеќе за основните потреби насекаде

А1он

Руските сили започнаа офанзива во Доњецк

А1он

Италија ќе им исплаќа по 200 евра на семејствата со ниски и средни примања во борба против инфлацијата

А1он

Пандемијата ја предизвикува најголемата економска криза во историјата на Хрватска, сметаат монетарните власти

Жарко Настоски