Едмонд Адеми до Хан: Неодговорно е да го оставиш Груевски на чело на транзиционата влада

Од:

Едмонд Адеми, извршен директор на Институтот „Либертас“ и член на извршниот одбор на СДСМ, му порача на Хан дека е несериозно да се дозволи премиерот, Никола Груевски, да остане на чело на Владата за време на транзициониот период.

„Да му дозволиш на Груевски да управува со транзиционата Влада во Македонија е како да му дозволиш на педофил да се грижи за твоите деца“, твитна Адеми со хаштагот на Јоханес Хан.

11428552_10206620104923053_951415433_n

Маратонските разговори кои траеја 12 часа во Брисел, завршија без успех. Лидерите на политичките партии не постигнаа конечен договор, а Хан на твитер искоментира дека е разочаран од неодговорноста на некои страни.

Би можело да ве интересира

Русија е подготвена на взаемно признавање на вакцините со ЕУ

Кредибилитетот на ЕУ како глобален актер е поткопан од нејзиниот застој на процесот на проширување

Ана Ололовска

ЕУ: Пресудата против активистот Симонов во Русија е неприфатлива

Жарко Настоски

Јанша направи дипломатски гаф околу Иран, ЕУ се оградува

Жарко Настоски

Брисел ја прекори Малта: Пуштете ги невакцинираните да влезат во земјата

Жарко Настоски

Орбан: Среќа наша што Словенија ја води ЕУ, а Јанша ја води Словенија

Жарко Настоски

Leave a Comment

19 + 16 =