(ВИДЕО) Орав и Бејли по средбата со политичките партии најавуваат можен излез од кризата во текот на неделава

Од:

Амбасадорите на ЕУ и САД, Аиво Орав и Џес Бејли одржаа поединечни средби меѓу претставниците од партиите потписнички на договорот од Пржино.

– Имавме средба со партиите како и претходните денови. Се надеваме дека ќе има напредок во деновите што следат, рече амбасадорот на САД, Џес Бејли.

На поединечни средби отидоа Радмила Шекеринска од СДСМ, Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ, а од ДУИ Артан Груби, додека ДПА решија да не присуствуваат.

– Имаме блиски средби и разговори со партиите, се надевам дека за брзо ќе постигнеме договор, рече амбасадорот на ЕУ, Аиво Орав.

Со средбите, амбасадорите имаат цел подоцна да се случи лидерска средба, а неофицијално, постои можност партиски претставници повторно да седнат на иста маса до крајот на денот.

Александар Тодески

Би можело да ве интересира

Норвешка со 205 милиони евра ќе и помогне на Украина да обезбеди гас за зимата

А1он

Илон Маск: Правете повеќе бебиња за да ја одржиме цивилизацијата

А1он

Светската криза со храна ќе се влошува, луѓето плаќаат повеќе за основните потреби насекаде

А1он

Руските сили започнаа офанзива во Доњецк

А1он

Италија ќе им исплаќа по 200 евра на семејствата со ниски и средни примања во борба против инфлацијата

А1он

Пандемијата ја предизвикува најголемата економска криза во историјата на Хрватска, сметаат монетарните власти

Жарко Настоски