orav

Македонија

Орав: Очекуваме кризата наскоро да заврши

А1он
Еврокомесарот Аиво Орав денеска изјави дека очекува посетата на специјалниот германски пратеник Јоханес Ханјдл на Македонија да влијае на развојот на настаните околу решавањето на
Македонија

Орав: Политичката криза е во ќор-сокак,има сериозно кршење на владеењето на правото

А1он
Европската Унија е длабоко загрижена поради политичката криза која наместо да се решава, се најде во ќор-сокак, изјави денеска евроамбасадорот Аиво Орав, придружуван од амбасадорите
Македонија

(ВИДЕО) Шекеринска бара брзо решение на кризата, Тодоров избега од новинарите

А1он
Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска по средбата со амбасадорите на ЕУ И САД, Џес Бејли и Аиво Орав кажа дека час поскоро треба да
Македонија

(ВИДЕО) Орав и Бејли по средбата со политичките партии најавуваат можен излез од кризата во текот на неделава

А1он
Амбасадорите на ЕУ и САД, Аиво Орав и Џес Бејли одржаа поединечни средби меѓу претставниците од партиите потписнички на договорот од Пржино. – Имавме средба
Македонија

Амбасадорот Орав на „Отворен ден на ЕУ“ во Велес

А1он
Евроамбасадорот Аиво Орав и амбасадорот на Кралството Холандија во Република Македонија Вилем Ваутер Пломп заедно со Васка Бајрамовска Мустафа заменик народниот правобранител присуствуваа на денешниот
Македонија

ЕУ амбасадорот по интервјуто на Латас со Заев: Избалансирано медиумско известување???

А1он
Вечерва, веднаш по интервјуто на лидерот на СДСМ, Зоран Заев во дневникот на Сител со Драган Павловиќ, на Твитер се огласи евро- амбасадорот Аиво Орав.
Македонија

Орав: Продолжуваат преговорите, законите ќе бидат повлечени

А1он
Евроамбасадорот Аиво Орав пред Клубот на пратениците изјави дека продолжуваат преговорите за изборниот законик и дека е постигнат извесен напредок. Орав очекува до вечерва да
Македонија

ВИДЕО: Орав и Заев во информативната кампања „ЕУ одблизу“ во Муртино

А1он
Во населеното место Муртино денеска се одржа информативната кампања „ЕУ одблизу“. Со автобусот на ЕУ пристигна и евроамбасадорот Аиво Орав, а го пречека градоначалникот на