(ВИДЕО) Шекеринска бара брзо решение на кризата, Тодоров избега од новинарите

Од:

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска по средбата со амбасадорите на ЕУ И САД, Џес Бејли и Аиво Орав кажа дека час поскоро треба да има решение за политичката криза. Според неа, државата се наоѓа во ситуација во која секое од прашањата во Договорот од Пржино виси и не смее да се дозволи кризата да добива на интензитет.

– Со оневозможување на криминалните избори и повлекување на аболицијата на Иванов, се отвори шанса за повторно да бараме решение за сериозната политичка криза. Ова денеска беше шанса партиите да ги кажат ставовите на меѓународната заедница за тоа какво решение предвидуваме за крај на оваа политичка криза. Што се однесува до опозицијата, ни треба час поскоро да се исполнат сите услови за фер и демократски избори и тие избори да знаеме дека нема да бидат повторување на претходните криминални избори, рече Шекеринска.

Иако медиумите побараа став и од Никола Тодоров, тој без никаков одговор си замина.

todorv

Александар Тодески

Би можело да ве интересира

Уште две министерки побараа апанажа: Царовска молчи за плановите, Шекеринска размислува

Кристијан Ландов

Шекеринска: Принципиелно и чесно е да не учествувам во следната Влада

Ана Ололовска

Шекеринска – Брнз: Обуката на Лесната пешадиска баталјонска група со американски инструктори – важна страница во билатералната соработка

А1он

Средба на Шекеринска со поранешната државна секретарка на САД, Медлин Олбрајт

А1он

Шекеринска од Вашингтон: Ќе побараме силна поддршка од САД за продолжување на нашиот европски пат

А1он

Адмирал Бурк по средбата со Шекеринска: Имавме многу продуктивни разговори, благодарност за учеството во КФОР

А1он