kriza

Македонија

Договорот од Пржино пропаѓа ако до вечер не се договори техничка влада

А1он
Договорот од Пржино повеќе нема да биде функционален доколку 4-те политички партии до вечер не ја договорат техничката влада во која треба да учествуваат и
Македонија

(ВИДЕО) Димовски до Хан: Македонија е исфрустрирана, очекуваме датум за почеток на преговори

А1он
Причина за политичките проблеми во Македонија е застојот на патот кон ЕУ, му порача пратеникот од владејачката ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, на еврокомесарот за проширување, Јоханес
Македонија

Продолжуваат разговорите за надминување на политичката криза

А1он
Од денеска, по пауза од две недели, работните групи на 4-те партии, ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, продолжуваат да ги усогласуваат ставовите и да бараат
Македонија

(ВИДЕО) Амбасадорот Бејли: Политичките лидери да ги стават интересите на државата над партиските политики

А1он
Со Охридскиот рамковен договор се признава дека стабилноста и успехот на македонската држава се резултат на нејзината разновидност, рече американскиот амбасадор Џес Бејли на денешната
Македонија

Шкрабало: Потребна е смена на јавниот обвинител

А1он
Марина Шкрабало, претседателката на хрватската невладина организација Гонг/платформа 112 во неделното интервју на Радио Слободна Европа, вели дека македонскиот премиер ќе покаже вистиска политичка волја
Македонија

Ленка го доведува во прашање триумфализмот

А1он
Движењето за социјална правда „Ленка“ го доведува во прашање триумфализмот со кој политичките елити во Македонија го означија постигнувањето на новиот политички договор како „победа
Македонија

Фленкештајн: СДСМ даде многу тешки концесии за договорот

А1он
Потпретседателот на европските социјалдемократи (СиД), Кнут Фленкештајн, денеска го поздрави договорот меѓу политичките партии во Скопје што беше постигнат вчера во раните утрински часови, јави
Македонија

Ховит: Договорот ја извлече Македонија од работ на бездната

А1он
Поранешниот известувач за Република Македонија од Европскито парламент, европратеникот Ричард Ховит, вели дека вчерашниот договор што стави крај на политичката криза во земјата, а за
Македонија

Оер: Наша цел е европска интеграција на Македонија

А1он
Македонија и Франција во контиунитет негуваат силни врски, а наши постојани цели се евроинтеграција на вашата земја, единство и просперитет на вашиот народ, истакна француската