Доналд Туск в недела во Скопје

Од:

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе оствари итна посета на Србија, Албанија и на Република Макеоднија, а по најавите за затворање на границите на овие земји за економските мигранти.

Туск планира в недела наутро да ја посети Албанија и да се сретне со премиерот Еди Рама, а дента околу 13 часот да пристигне во Скопје на средби со премиерот Никола Груевски и со претседателот Ѓорѓе Иванов.

Предмалку од Европскиот совет ја потврдија оваа итна мини-турнеја на Туск во трите балкански земји, што ќе биде и негова прва официјална откако на местото неформален прв човек на Европската унија го наследи Херман ван Ромпуј.

Причините за итната посета од Советот не ги соопштуваат, но според информациите повод е бегалската криза.

Инаку во сабота попладне, предвидено е челникот на Европскиот совет да допатува во Белград, каде ќе се сретне со српскиот премиер Александар Вучиќ.

Во недела наутро, Доналд Туск треба да оди за Тирана на средба со Рама, а во 13 часот е предвидено негово доаѓање во Македонија, каде најпрво ќе оствари средба со претседателот, а потоа и со премиерот Груевски.

Оваа изненадна посета наследникот на Ван Ромпуј, се споменува дека е по повод почетокот на затворање на границите на Македонија и Србија за сите освен за бегалци од Сирија, Авганистан и Ирак.

Имено намерата на Евросоветот, а по одлуката на шефовите на државите и владите на ЕУ-земјите минатиот е во Македонија, Србија и останатите земји долж западно-балканската миграторска рута е привремено да сместат 50 илјади бегалци.

Би можело да ве интересира

ЕУ дава две милијарди евра за брзо вооружување на Украина

Горан Наумовски

Схинас: Македонија испорача се, сега е време за следниот чекор – отворање на кластерите, по уставните измени

Горан Наумовски

Борел: Со менување на Уставот нема да се загуби македонскиот идентитет

Орце Костов

Борел доаѓа во Скопје со порака до македонската влада: корупцијата сериозно го „минира“ условениот датум на преговорите

Петар Клинчарски

ЕУ ги продолжи санкциите против Русија за уште шест месеци

Бајден и Фон дер Лајен: „Ние сме пообединети од кога било“

Ана Ололовска